2D kód

2D kód je dvourozměrný kód, který nese strojově čitelnou informaci zakódovanou ve světlých a tmavých nebo barevných plochách uspořádaných ve dvou směrech.

2D kód je dvourozměrný kód, který nese strojově čitelnou informaci zakódovanou ve světlých a tmavých nebo barevných plochách uspořádaných ve dvou směrech. Takové uspořádání umožňuje uložit větší množství informací než běžný, lineární čárový kód. Existují různé typy 2D kódů, nejznámější jsou QR a Datamatrix.
QR (Quick Response) kód sestává z malých (většinou) černých a bílých čtverečků, ve kterých je zakódována informace až do 7 089 znaků. QR kód může obsahovat písmena, číslice nebo japonské znaky. QR kód byl původně navržen pro sledování jednotlivých součástek při výrobě automobilů. Později se začal používat pro kódování různých kontaktních informací (webová adresa, e-mailová adresa, telefonní číslo, kontaktní informace, GPS souřadnice, údaje o události – název, místo, čas, trvání). V současnosti jsou QR kódy využívány prakticky kdekoli a na cokoli. Ať už jde o reklamu, tištěné materiály, výrobky atd.
Datamatrix sestává z černých a bílých „buněk“ uspořádaných do čtvercového nebo obdélníkového tvaru. Umožňuje uložit větší množství informací než běžný, lineární čárový kód. Informace, které jsou zakódované, mohou být textové nebo číselné údaje. Datamatrix je vhodný pro označování i velmi malých součástek, protože jeho velikost může být řádově v mm2.

V průmyslu lze 2D kódy označit na komponenty různými metodami, jako například laserové značení, mikroúder, ink-jet či etikety. 2D kódy zajišťují zpětnou dohledatelnost produktů napříč všemi výrobními operacemi. Je ideálním řešením pro zajištění sledování původu výrobků a uchování potřebných informací, které lze následně číst systémy strojového vidění.

>> Zpět na Slovníček pojmů…