Robotika

Robotika je věda zabývající se roboty a vším co s nimi souvisí. Slovo robotika je anglického původu a jako první ho použil Isac Assim, americký spisovatel a autor sci-fi. Samotné slovo robot bylo poprvé na světě použité v divadelní hře Karla Čapka R.U.R (Rossum’s universal robots).

Robotika je úzce spojena s elektronikou, mechanikou a programováním. První průmyslový robot byl vyroben společností Unimation. Konstrukcí se vůbec nepodobal člověku a jeho hlavním úkolem bylo přenášení objektů z místa na místo.

Dnes má přední místo v průmyslové robotice Japonsko. Současné průmyslové roboty jsou velmi rozšířené, vykonávají práci lépe, rychleji, levněji a jsou spolehlivější než člověk. Jsou také využívány při práci v nebezpečném prostředí, nebo při pracích, které nejsou pro člověka vhodné. Robotika je klíčový nástroj ke zvyšování efektivity výroby a konkurenceschopnosti malých a středních podniků. Roboty se používají zejména ve výrobě, montáži, transportech, ale i ve vesmírném bádání, vojenství, lékařství a bezpečnosti.

>> Zpět na Slovníček pojmů…