Termotransferové pásky

Termotransferové pásky (tzv. TTR – Thermal Transfer Ribbon) slouží jako barvicí médium v ​​termotransferových tiskárnách, pomocí kterých se teplem tiskové hlavy přenášejí požadované informace na samotný potlačovaný materiál.

Termotransferové pásky (tzv. TTR – Thermal Transfer Ribbon) slouží jako barvicí médium v ​​termotransferových tiskárnách, pomocí kterých se teplem tiskové hlavy přenášejí požadované informace na samotný potlačovaný materiál. Výběr typu termotransferové pásky záleží na typu potiskovaného materiálu, požadavky na životnost potištěných etiket a požadavky na odolnost tisku (proti vysokým teplotám, otěru, oděru, chemikáliím, atd.

Termotransferové pásky se vyrábějí ve třech základních provedeních:

  • Voskové termotransferové pásky (wax) – Nejpoužívanější typ termotransferových pásek používaných pro tisk materiálu z papíru. Zajišťují optimální kvalitu tisku při nízkých pořizovacích nákladech.
  • Voskově-pryskyřičné termotransferové pásky (wax / resin) – Používají se v případě potřeby kvalitnějšího tisku a vyšší oděruvzdornosti zejména na natíraný papírový materiál a matný plastový materiál. Poskytují dobrou odolnost vůči oděru, otěrem a některým chemikáliím.
  • Pryskyřičné termotransferové pásky (resin) – Používají se při požadavcích na vysokou odolnost a stabilitu potisku, odolnou vůči nejextrémnějším vlivům, jako například oděrky, otěry, voda, nízké a vysoké teploty a chemikálie. Jsou vhodné pro tisk zejména na lesklé plastové materiály.

>> Zpět na Slovníček pojmů…