Univerzální vláknové MOPA lasery

Jak jsme již zmínili v  příspěvku o klasických vláknových laserech, že to, co jim chybělo do větší univerzálnosti, částečně dohánějí MOPA vláknové lasery. MOPA laser může vypadat totožně a na první pohled nerozeznatelně od klasického vláknového laseru.  Větší univerzálnost zajišťuje speciální laserový zdroj, který umožňuje i nastavování parametru volby délky pulzu v určitých krocích. Většinou se jedná o několik délek pulzů.  

U našeho dodavatele firmy Macsa / Abmark je to v případě laserů AB-F až 8 typů délek pulzu od 4 ns do 200 ns. Kromě variability v nastavování délky pulzu je možno u těchto laserů nastavovat také frekvenci pulzů z mnohem většího rozsahu. Standardně se u vláknových laserů používá rozsah 20 – 200 kHz, u MOPA laserů Macsa / Abmark AB-F Mopa je to 20 a 2 000 kHz. Díky této variabilitě v nastavování frekvence se s laserem dají vytvářet zejména žíháním velice zajímavé nápisy především na nerezu. Dosáhnout se dá celého spektra barev od černé, hnědé s červené přes fialovou a modrou až po zelenou. 

Variabilita MOPA vláknového laseru znázorněna na barevném značení nerezu 

Kromě barevného značení nerezu a možnosti značit plasty stejným, případně i kratším pulzem, než pevnolátkové lasery, se MOPA vláknové lasery používají také na značení pro tzv. Day & Night aplikace. Jedná se o aplikace zejména z automotive odvětví v podobě dvousložkových plastů. Většinou je plast shora černý (nástřik barvou) a ze spodu bílý. Pod ním je umístěna žárovka nebo jiný led světelný zdroj. Tím pádem je možné v noci nápisy podsvítit a ty krásně vyniknou po tom, co se v autě zapne interiérové osvětlení. Jelikož vrstva barvy, laku nebo jakékoliv jiné složky na plastu má většinou předem danou tloušťku v určitém rozmezí, tak k tomu, aby ji bylo možno bez problémů odpálit je potřeba laser, který umožňuje nastavení právě i délky pulzu. Jenom díky tomu se dá nastavit správná doba kontaktu laserového paprsku s materiálem a ten tak nedegraduje (nezabarvuje) bílou plošku, která je obvykle pod černým nástřikem.  

Příklad Day&Night aplikace z automotive prostředí 

Vláknové MOPA lasery, které můžete v našem portfoliu najít opět od dodavatelů Abmark / Macsa a Tykma Electrox, se dále využívají při osazování laserových pracovních stanic. Důvodem je to, že laserová pracovní stanice by měla být většinou co možná nejuniverzálnější zařízení. Nezřídka kdy se nám stává, že po prodeji laserové stanice zákazníkovi, který v ní chtěl původně značit jen jeden typ výrobku, v ní nakonec značí celou produkci z nejrůznějších materiálů, a ještě k tomu ji používá na značení nástrojů ve výrobě, značení inventarizačních čísel apod.  

Proč se tedy nevyužívají MOPA lasery namísto pevnolátkových a standardních vláknových laserů? Důvod je v tomto případě prostý. Je to především o ceně a případně přidané hodnotě pro zákazníka. Všeobecně se dá říci, že MOPA laser je asi o 20% dražší než standardní vláknový laser o stejné wattáži. Někdy, i když z vláknového laseru může značení na některých typech plastů být méně kvalitní, jej zákazník i tak akceptuje, protože má pouze danou povinnost nějak výrobek označit, ale už není definováno, jakou kvalitou. Existují ale i případy, kde je explicitně vyjádřeno, že např. tištěný kód musí spadat do kategorie kvality A, B nebo C normy GS1 a tam už není možnost laserem tisknout nekvalitní či nekontrastní kód.