Co můžete automatizovat dnes, neodkládejte na zítřek 

Nad automatizací a robotizací se alespoň čas od času zamyslí snad každý majitel nebo šéf výrobní firmy. Důvodů, proč zavést ve funkčních závodech moderní technologie, je celá řada. Tím nejvýznamnějším je konkurenceschopnost. Jak souvisí automatizace a robotizace se stabilitou firmy?

Automatizace vezme lidem práci. Nebo ne?

Historie má tendenci se čas od času v menších proměnách opakovat. Podobně jako měli v počátcích průmyslové revoluce lidé obavy, že jim výrobní stroje vezmou práci (a neváhali je proto všemožně likvidovat), i dnes se řada pracovníků staví k automatizaci a robotizaci s despektem. Automatizované linky ani roboty dnes naštěstí nikdo záměrně nerozbíjí, jistá obava z moderních technologií – především z hlediska úbytku pracovních míst – mezi lidmi ovšem je. Skutečný dopad je však většinou přesně opačný. 

Samozřejmě, lidská pracovní síla na určitých pozicích už s nástupem nových technologií není potřeba (možná se vám právě vybavil dnes už legendární snímek Vratné lahve, ve kterém automat na vracení lahví poslal na čas do důchodu postavu Zdeňka Svěráka). Dosavadní výsledky ze společností, v kterých jsme kdy realizovali poptávku po automatizaci nebo robotizaci, hovoří ale jednoznačně v jejich prospěch.

Co se se zavedením automatizace nebo robotizace změnilo? Ruku v ruce s moderními technologiemi jde konkurenceschopnost. Firmy měly prostor zvýšit výrobní kapacity, obchodníci mohli nasmlouvat více zakázek a firmy tak mohly nabrat nové lidi. 

Představa, že se pracovní úřady zahltí lidmi, které nahradí plně autonomní výrobní linky a roboty, je zkrátka lichá. Člověk má stále svou neotřesitelnou a nezastupitelnou pozici. Robot nebo stroj ho ale dokáže nahradit ve stereotypních – a tedy často duševně ubíjejících – činnostech. Typickým příkladem je třeba kontrola kvality s pomocí strojového vidění.

Kde chybí lidé, tam zastoupí technologie

Moderní automatizované technologie jsou také řešením nedostatku pracovní síly, s kterým se ještě donedávna potýkala řada menších a středních firem. Například v logistice, která zahrnuje celou řadu neobsaditelných pozic, je automatizace často jediná možnost.

Nevíte, kde začít? 

Poradíme vám. Posvítíme si na specifika vaší firmy a zjistíme, kde by vám mohla automatizace prospět. Ozvěte se nám