Inkjet a P&A jako ideální řešení pro FMCG

Významný hráč na poli FMCG průmyslu nás pověřil důležitým úkolem. Požadoval označení primárního a následně i skupinového balení produktu. U primárního balení se rozhodovalo mezi laserovým a kontinuálním inkjetovým značením (CIJ). Laser má sice větší pořizovací cenu, ale disponuje přesným a nízkonákladovým značením s bohatou škálou možností. Pořizovací náklady inkjetu jsou relativně nízké, umožňuje také velkou škálu značení, ale po celou dobu provozu spotřebovává ředidlo a inkousty. U skupinového balení připadaly v úvahu také dvě možnosti: tisk s vysokým rozlišením (HRP – high resolution print) nebo P&A (print & apply – termotransferový tisk a automatické aplikování etiket).

U primárního balení byl zvolen inkjet

Rozhodování mezi dražším laserem a levnějším inkjetem bylo jednoznačné. Z důvodu menšího zatížení současného cashflow si zákazník vybral inkjetové řešení alphaJET 5 HS-M výrobce Koenig&Bauer. Vybrané zařízení dokáže kontinuálně značit alfanumerické znaky různými typy písma, tisknout truetype fonty, čárové kódy (EAN kódy) a 2D kódy (QR, DMC a dot-codes). Značení funguje tak, že se produkt posouvá po dopravníkovém pásu, ale značící hlava je statická. Enkodér měří rychlost dopravníkového pásu, aby bylo značení konstantní i při změně rychlosti pohybu. Produktový snímač dává pokyn tiskárně, kdy má začít tisknout daný nápis.

Jako výhradní distributor inkjetových tiskáren Koenig&Bauer svým zákazníkům nabízíme širokou škálu inkoustů, které se liší dobou zasychání a zohledňují typ produktu (např. potravinářský inkoust, neviditelný inkoust pro osvědčení originality nebo bezketonový inkoust). Inkjetové stroje alphaJET 5 se od konkurenčních zařízeních liší nižší spotřebou ředidla, aktuálně nejnižší na trhu (2 ml/h při teplotě 20 °C). Zařízení mají minimální ketonové výpary, což ocení nejen obsluhující personál, ale také investoři díky nižším nákladům.

inkjet alphajet
inkjet alphajet

Značení skupinových obalů metodou print & apply

HRP a P&A představují 95% podíl označování krabic a jsou tak nejčastěji využívanou technologií skupinového značení. HRP je inkoustová technologie tisku při vysokém rozlišení až do výšky 100 mm. Výhodou jsou nízké provozní náklady, ale použít se dají pouze na savé materiály (na bílou a recyklovanou vlnitou lepenku).  Na předměty tiskne z boku, popř. shora při použití speciální hlavy.

Print & apply nabízí téměř neomezené možnosti značení, atraktivní vizuální provedení a navíc inovativní benefit aplikování etiket přes roh. Cenově jde o technologii srovnatelnou s HRP, ale kromě toho umožňuje označovat i lesklé nesavé povrchy, a to nejen z boku, ale ze všech stran. Poslední zmíněná výhoda rozhodla ve prospěch P&A. Důvodem je používání lepenkových lakovaných krabic pro skupinové balení produktů.

Termotransferová tiskárna a aplikátor etiket CAB Hermes dokáže provádět etiketování přes hranu, což uživateli umožňuje snímání čárových kódu zepředu i z boku u uložených krabic na skladových místech. Celý proces označování balení ukončuje strojové vidění, které zajišťuje 100 % výstupní kontrolu a nedostane se tak ven žádný výrobek, který by byl nečitelně označen.