Co je to podavač a jak se využívá?

Zjednodušeně řečeno se jedná o systém, do kterého obsluha vloží větší množství naskládaného materiálu (papíry, krabičky, obaly, návody) a podavač je následně oddělí od sebe, tzv. ,,rozsortuje“. Díky oddělení produktů od sebe a jejich plynulému pohybu je na ně navíc možné dotisknout dodatečnou informaci, např. údaje o minimální trvanlivosti, šarži, velikosti apod. Takový potisk je nejčastěji realizován inkjetovou tiskárnou Koenig&Bauer nebo termálním inkjetem Anser. A k čemu je to dobré?

Využití podavače v praxi

Představte si, že vyrábíte například trička různých barev, střihů a velikostí na zakázku.  Z toho vyplývá, že pro jeden takový produkt byste museli mít velký počet štítků. S rostoucím počtem výrobků navíc počet variant ještě roste. Díky této technologii můžete mít jen jeden typ štítku. Podavač podá přesný počet štítků/visaček, který zrovna potřebujete a pomocí inkjetové tiskárny natiskne na štítek údaje o velikosti a typu. Navíc jako bonus ušetříte, protože takový tisk je řádově levnější, než tisk a lepení etiket nebo dotisk na termotransferové tiskárně.   

Dalším příkladem je obyčejné plato s vejci. Jistě jste si v obchodě všimli, že každé velké plato vajec má na horní straně papírovou etiketu se značkou výrobce, datem spotřeby a šarží produktu. Toto je jedna z nejtypičtějších aplikací pro podavače. Díky podavači je možné automatizovaně a jednotlivě dávkovat etikety na plata vajec, která projíždí na dopravníkovém páse pod podavačem.  Při průchodu podavačem je na etiketu vyznačena šarže a minimální datum spotřeby.

Podavač Widerange tisk na krabice

Jak podavač funguje

Podavač má vždy dvě strany – vstupní a výstupní. Na vstupní straně je zásobník na produkt. Do zásobníku se vkládají papíry, etikety, datasheety, složené krabičky nebo zkrátka cokoliv o tloušťce 0,2 mm až 10 mm, které potřebujete automatizovaně dávkovat nebo potisknout. Pod dopravníkem je hřídel se speciálními pogumovanými válečky, která se excentrickým pohybem otáčí proti směru následného pohybu produktu. Tím je zajištěno rozsortování produktu. Jedná se o unikátní patentovaný systém podavačů značky Widerange. Rozsortovaný produkt je potom unášen řemenovým dopravníkem do výstupní části. Při tomto přesunu jede produkt konstantní rychlostí, která je nastavitelná od 1 – 40 m/min. Díky tomu lze na produkt velmi kvalitně dotisknout další informace některou z našich inkoustových technologií.

Jaké jsou v podavačích rozdíly

Prvním zásadním rozdílem je značka. V našem portfoliu najdete podavače dvou značek. První z nich jsou prémiové podavače značky Koenig&Bauer. Druhé potom podavače Widerange, které vynikají skvělým poměrem cena vs. výkon. Zatímco na podavače Koenig&Bauer lze tisknout všemi typy technologií (tj. laser, inkjet, termální inkjet, horká ražba, HRP, aplikátor etiket, termotransfer aj.), u podavačů Widerange je to především CIJ a TIJ a případně také aplikace etiket. Dalšími rozdíly mezi podavači je jejich délka a šířka. Na fotce níže můžete vidět několik řad podavačů Widerange na produkty o šířce 250 až 500 mm (maximální délka). Rozdílů lze najít samozřejmě více, nicméně toto necháváme na vysvětlení našim obchodním zástupcům, kteří Vám rádi doporučí vhodné zařízení na základě Vašich potřeb a vysvětlí další rozdíly mezi jednotlivými typy. Kontaktujte nás pro nezávaznou nabídku.

Podavače Widerange

Podavač Widerange při práci