Neváhejte, neriskujte. Gravírování má svá pravidla

Při laserovém gravírování vznikají zplodiny, které jsou škodlivé samozřejmě pro uživatele, ale také pro stroj samotný. Látky, které se působením laseru odpařují z povrchu značeného výrobku, se navíc okolním vzduchem rychle šíří do okolí. Zařízení k odsávání zplodin je proto neopomenutelnou součástí každého pracoviště, kde se s laserem pracuje. 

Zplodiny pryč

Že není nic zdravého na tom, když při práci s laserem vdechujete mikročástečky spalovaných plastů, dřeva, papíru nebo jiného materiálu, to je nejspíš každému jasné. Doba se posunula, bezpečí zaměstnanců hraje prim nejen kvůli normám, ale i proto, že většina zaměstnavatelů se zkrátka má potřebu o své lidi dobře starat. 

Totéž však platí i pro stroje. Kouř, který při gravírování vzniká, se může usazovat na optice laseru, což vede k poškození čočky. Vadná čočka znamená nekvalitní laserové značení. A proto, aby výsledek nestál ani za zlámanou grešli, jste nejspíš peníze do kvalitních laserových přístrojů neinvestovali. 

Odsávání zplodin a dvojitá ochrana zdraví 

Za léta práce na zařízeních k průmyslovému značení jsme si vytipovali odsávací jednotky firem Purex a Bofa. Osvědčily se nám i na těch nejnáročnějších pracovištích, a tak při požadavku na laserové pracovní stanice saháme výhradně po nich.

Mají špičkové bezpečnostní senzory, které spolehlivě zachytávají škodlivé plyny i částice.
Technologie sází na takzvané HEPA filtry, které propouští pouze 0,003% částic o velikosti do 0,3 mikrometru. To ale není všechno. Pro zvýšenou ochranu HEPA filtru je odsávací jednotka navíc vybavená labyrintovým předfiltrem, který zachytí až 95 % škodlivých částic do velikosti 1 mikrometru. Důmyslná podoba labyrintové předfiltru tak značně prodlužuje i životnost samotného HEPA filtru.

Bezpečí na kolečkách 

Výkon si jednotka monitoruje a sama upravuje podle toho, jak zaplněné filtry jsou. Ty je mimochodem velice snadné a rychlé vyměnit. Bezkartáčové motory zajišťují vysoký výkon a nepřetržitý provoz a nemusíte se o ně vůbec starat. Klienti si nezřídka pochvalují to, že jednotky k odsávání zplodin mohou díky umístění na kolečkách dle libosti přesouvat. 

Odsávací hadici doplňujeme typizovanou koncovkou, pokud to klient a jeho provoz vyžaduje, vyrobíme speciální koncovku přesně na míru požadavků. Třeba na 3D tiskárně. Jednotku je také možné vybavit zpětným odvodem vzduchu, který je již pročištěný a můžete ho proto použít pro sekundární chlazení pracovního prostoru laseru nebo jiných zařízení.

Hledáte průmyslové značení pro váš provoz? 

Dejte nám vědět.