Nejlepší gravírování? Kdo hledá, najde 

Gravírování laserem je bezkontaktní, trvalá a naprosto přesná forma průmyslového značení. Těžko byste hledali materiál, který byste laserem nedokázali označit. Na druhé straně, neexistuje ani laser, kterým byste mohli označit libovolný materiál. Gravírování má řadu aspektů, které musíte přizpůsobit vašim požadavkům a podmínkám. 

Gravírování laserem a kopa variant 

Nejčastěji se gravírování laserem využívá v reklamní branži. A také v gumárenství, ve výrobě plastů, v hutním odvětví nebo samozřejmě v automotivu. Značení vzniká postupným odpařováním povrchové vrstvy. Tam, kde je povrch materiálu navíc upravený třeba barvou, je třeba kvůli čitelnosti a odolnosti značení gravírovat hlouběji. 

Logo, ornament nebo nápis je s pomocí laserové technologie možné vytvořit na libovolný materiál. Tradiční jsou dřevo, sklo, plast, guma nebo papír. Už jsme ale také řešili zakázku pro gravírování na kůži nebo kámen. Je jasné, že co platí na jeden materiál, to nemůže fungovat na jiném. 

Výběr laseru krok za krokem

Často nám klient přinese jeden kus výrobku, případně jeden vzorek materiálu, na který chce něco hezkého vygravírovat. A tak máme přesně jeden pokus na to, dosáhnout kýženého efektu. 

Aby se výsledek setkal s očekáváním, musíme se řídit několika pravidly. Logicky jako první přichází na přetřes výběr laseru vhodného pro daný materiál. Našimi oblíbenci jsou například lasery Arex 50W a Scorpion 50W/100W. 

“Vyhrajeme” si v dalším kroku, kdy přichází řada na správné nastavení laseru. Ať už se jedná o výběr správné čočky, rozlišení, přizpůsobení rychlosti gravírování, výkon nebo správné umístění značeného předmětu co do ohniskové nebo fokální vzdálenosti. 

Tip z našeho archivu: Laserem to nekončí! Gravírování má svá bezpečnostní pravidla.

Říkáte si, že s ohledem na tolik aspektů je jeden pokus k optimálnímu nastavení pekelně málo? Počty vzorků, které jsme už v Liftecu stihli označit, se pohybují v řádu stovek. A tak už víceméně dokážeme odhadnout, jak a čím půjde který materiál označit. Samotné označení vzorku je víceméně už jen takovou třešničkou – čtěte potvrzením – že naše úvahy šly správným směrem.

Blížíme se velké metě v gravírování laserem

Jen v České republice k tomuto dni gravíruje 395 laserů od Liftecu. Dosáhneme čtyřstovky laserem pro vás? 

Chci řešení na míru