Značení plastů: možností je spousta, správné řešení (obvykle) jedno 

Plasty je možné potisknout téměř jakoukoliv značící technologií. Jenže, není značení jako značení. Kde se hodí jedna technologie, tam neobstojí druhá. A naopak. Laser, mikroúder, ink-jet i etikety mají zkrátka plusy i mínusy. Zas a znovu závisí volba především na tom, jaké požadavky na celý proces značení plastů kladete. 

Značení plastů: navždy/dočasně 

V provozech, kde je třeba produkci označovat 2D kódy nebo alfanumerickými údaji, se většinou používají tyto technologie značení plastů: 

Z hlediska životnosti značení můžeme technologie rozdělit na dvě skupiny. Trvalý, takřka nesmrtelný popis, získáme s pomocí laseru nebo mikroúderu. Po letech zkušeností s nejrůznějšími dodavateli máme vytipované spolehlivé výrobce, za jejichž výrobky stojíme. Zrovna tak pokud se u některé zakázky ukáže být vhodnější volbou mikroúder, víme, na kterého dodavatele se obrátit. 

Popis ink-jetem stojí spolu s etiketami na druhé straně, ve skupině technologií, kterými nelze docílit trvalého popisu. Přesto si obě ve světě průmyslového značení drží své nezastupitelné pozice. Ink-jetem lze například provést značení plastů i dalších povrchů takzvaným neviditelným inkoustem. A to žádná jiná technologie neumí.

Soumrak tiskáren etiket? Zatím ne 

Pravdou je, že samolepící etikety v posledních letech na mnoha místech nahrazují modernější technologie. I u našich klientů se obvykle setkáváme s požadavkem na náhradu starší nebo dosluhující technologie novějším zařízením. Třeba laserem. Výhoda laserového značení spočívá v tom, že se tiskne přímo na plast. Bez etikety, mezikusu, který se může ztratit nebo poškodit. V minulosti jsme však už také navrhovali pro některé provozy řešení, ve kterých fungovaly obě technologie. Laserové značení i potisk etiket. V takových případech většinou značení plastů zajišťoval primárně laser, samolepící etikety tištěné na termotransferových tiskárnách pak plnily funkci jakéhosi provizoria, zálohy celého výrobního systému. Tiskárny etiket navíc stále platí za levnější z řešení, a proto tam, kde je potisk etikety dostačující, obvykle provozovatelé po modernizaci nesahají. Stačí, když dají přednost kvalitním samolepícím etiketám

K průmyslovému značení plastů se používají všechny technologie. Opět platí, že co výrobek, to jiné požadavky, a tím pádem i jiný způsob značení. Proto vždy, ať řešíme tisk na plasty, kov, dřevo nebo jakýkoliv jiný povrch, vždy se nejprve důkladně seznamujeme s potřebami a požadavky klienta. 

Hledáte řešení pro svoji firmu. Už nemusíte. Jsme připraveni. Stačí nám dát signál