Obyčejná krabice s luxusním potiskem? Ano, když víte, jak na to

Zatímco někde převzaly moderní technologie průmyslového značení definitivně slovo, jinde nemá smysl po modernější technologii pátrat. Na papír, papírové krabice nebo kartony nejspíš budeme tisknout inkjetem už navždycky. Jak vybrat vhodnou inkoustovou tiskárnu? Je třeba vědět, co od výsledku očekáváte. 

Nejen papír. I krabice a dřevo 

Napsali jsme toho už dost o laserumikroúderu, dokonce i o původu čárových kódů, málo bylo ale řečeno o prapradědečkovi veškerého tisku – potisku papíru. I zde prošla technologie významným vývojem, a i když v některých ohledech na své “kolegyně” – modernější způsoby značení – ztrácí, stále jsou oblasti, kde nemá smysl po modernější technologii pátrat. 

V průmyslovém značení představuje tisk na papír především tisk na karton, papírové krabice, potisk papírových tašek a jiný savý materiál. K potisku takových materiálů se nejčastěji používají High Resolution Print (HRP), případně Thermal Inkjet (TIJ). 

Každá technologie má svá omezení. U dvou výše zmíněných technologií je důležitým parametrem to, že značený materiál musí být v každé fázi tisku ve stejné vzdálenosti od hlavice. Jinými slovy, povrch značeného materiálu musí být rovný. Zda padne volba na HRP nebo TIJ pak záleží na tom, jaký očekáváte výsledek. 

U jednoduchých, zvláště u jednořádkových potisků si vystačíte s Thermal Inkejt. Výhodami technologie jsou navíc bezúdržbový provoz a nízká pořizovací cena i provozní náklady. Maximální šíře potisku je v tomto případě 12,7 mm, je ale možné propojit několik tiskových hlav do jednoho celku a tím popisové pole výrazně zvětšit. Kvalita takového potisku může být i 600 dpi, tedy velmi dobře čitelná. Kromě různých papírových produktů můžete TIJ značit i výrobky ze dřeva. 

Pro vyloženě “luxusní” potisk

O poznání složitější a sofistikovanější systém HRP nabízí výrazně širší tiskové možnosti. Můžete s ním natisknout znaky od 50 mm do 100 mm, u modelů DUO až 200 mm s rozlišením až 720 dpi. Technologie navíc funguje bezvadně i ve velmi prašných a těžkých provozech. Napadá vás, kde se s výsledkem potisku pomocí této technologie můžete běžně setkat? Třeba složité obrazce a loga zdobí krabice od vína právě díky tomu, že si tvůrci HRP dali s technologií tolik záležet. 

Chcete poradit s výběrem tiskárny, která zaručeně přinese to, co potřebujete? Značení je naším denním chlebem, neváhejte se na nás obrátit.