Rozumějte mikroúderu: stručný přehled “nejtvrdšího” značení

Průmyslové značení pro takřka nezničitelné záznamy. To je mikroúder. Hrot nebo rydlo vepisují požadované údaje přímo do povrchu. Hloubkové vybroušení tak představuje prakticky jediný způsob, jak značení mikroúderem odstranit třeba z kovu. I on má však svá specifika a zákonitosti, na které je třeba brát při výběru ohled. 

Není mikroúder jako mikroúder

Rozdíly mezi mikroúderem a rycím zařízením jsme vám před časem představili v samostatném článku. Kromě toho můžeme zařízení rozdělit také na pneumatická a elektrická. Právě první zmíněná verze je jednoznačně nejprodávanějším systémem. 

Skoro deset let už na českém a slovenském trhu zastupujeme společnost Couth, předního světového výrobce mikroúderů a rycích zařízení. Vedle prodeje nových strojů zajišťujeme také veškerý servis, opravy i prodej náhradních dílů. Díky jejich inovativnímu systému Superfast máme jeden z nejrychlejších mikroúderů na trhu. 

S označením MC2000 U prodáváme s různým popisovým polem – od 50×17, 150×100 až 250×170 – mikroúdery a rycí zařízení pro integraci ve strojích, ve výrobních linkách nebo v robotických pracovištích. Pod označením MC2000 N nabízíme obdobnou škálu popisových polí jako ve verzi pro integraci. Jen s tím rozdílem, že tyto verze jsou opatřeny pevným, samonosným stojanem a s osou „Z“. Opět ve verzi mikroúder nebo rycí. 

Tyto modely se využívají při manuálním značení jednotlivých dílů na pracovních stolech a lze je doplnit i rotačním systémem. Zkrátka dobrý pomocník do každé kovovýroby.

Kam nemůže rydlo, pomůže hrot

Z technických a funkčních důvodů jsou u dalších modelů v nabídce jen verze mikroúderové. 

Pod označením MC2000 P nabízíme systém mikroúderového značení s velikostí popisových polí od 90×60, 150×100 nebo až 250×170 mm. Tyto modely se úspěšně využívají tam, kde z důvodu velikosti a váhy nelze s označovanými díly snadno manipulovat. 

Modely vynikají snadnou dvouruční ovladatelností a jsou standardně vybaveny pětimetrovým kabelem. Ten můžeme podle potřeby prodloužit na dvojnásobek i trojnásobek délky.

Jejich menší, takzvanou „pistolovou“ verzi s jednoručním ovládáním nabízíme pod označením MC2000 PP. A sice při velikostech popisového pole 15×17 až 160×17. Nástavec umožňuje pole zvětšit i na 15×25 až 160×25. To z ní dělá ideální verze pro potřeby rychlého ručního značení. 

Poslední modelovou verzí je MC2000 P+N. Jak vyplývá z názvu, jde o kombinaci dvou výše uvedených modelů P a N. Jednoruční nebo dvouruční model mikroúderu je dodáván společně se stojanem a osou “Z”.