Útrapy nechme strojům aneb kontrola kvality “levou zadní” se strojovým viděním 

Strojové vidění a princip, na kterém funguje, můžeme přirovnat k našemu oku. To představuje hardware – kameru nebo senzor. Mozek je software. Oko – kamera zaznamená produkt, mozek – software ji zhodnotí. Na rozdíl od nás lidí se však aplikace strojového vidění neunaví, mohou pracovat non-stop, navíc jsou schopné díky neustálému vývoji zaznamenávat stále detailněji a při vyšších rychlostech, než bude lidské oko kdy schopno. A navíc bezchybně. 

Strojové vidění – kontrola kvality i data 

Machine vision aneb strojové vidění je kombinace různých kamer či senzorů a počítačového softwaru. Jedno obraz zaznamenává a informaci předává, druhé dokáže na základě naprogramovaných algoritmů informaci náležitě vyhodnotit. 

Má výrobek vše, co má mít? 

Neobsahuje nežádoucí chyby? 

Strojové vidění si tyto otázky dokáže “zodpovědět”. Právě proto se dnes aplikace strojového vidění běžně používají, ať už se jedná o kontrolu celkové kvality nebo třeba “jen” kontrolu správnosti data spotřeby, správné podoby čárového kódu či jiných povinných údajů. 

Aplikace se navíc dostávají postupně “ke slovu” i v dalších oblastech. Stále častěji je můžeme vidět při sběru dat a řízení procesů v reálném čase. Zde ještě pořád vystupuje člověk jako stěžejní tvůrce, který stroji nadefinuje, co je “OK” a co “NOK”. Stroj je však už schopný získanou informaci okamžitě použít při kontrole nebo při výrobě. 

Rychlá kontrola kvality a sázka na jistotu  

Strojové vidění zabraňuje značně efektivně tomu, aby se na cestu do obchodního řetězce nebo přímo k zákazníkovi vydal vadný výrobek. Konečně, není náhodou, že za vývojem strojového vidění stál automobilový průmysl, ve kterém představuje včasné preventivní vyřazení libovolného vadného kusu či součástky značnou úsporu.

Od aut se postupem času rozšířila kontrola kvality pomocí strojového vidění i do dalších oblastí, především do potravinářství a farmacie. U výrobních linek a dalších sériových produkcí nahradilo strojové vidění lidský faktor už navždy. Rychlost a spolehlivost kontroly kvality, jaké je strojové vidění schopné, totiž člověk nikdy nedosáhne. 

Vidíte ve strojovém vidění (svoji) budoucnost? Otevřete se jí spolu s námi. Kontaktujte nás

O tomto diskutuje “Útrapy nechme strojům aneb kontrola kvality “levou zadní” se strojovým viděním 

  1. Zpětný odkaz: Další průmyslová revoluce? Co si představit pod pojmem Průmysl 4.0 | LIFTEC

Přidávání komentářů uzavřeno.