Kabel, bužírka, rozvaděč… jak a čím můžete označit izolaci 

Přemýšlíte, jak na značení kabelů? Odpověď je… odpověď vlastně neexistuje. Alespoň ne jednoznačná odpověď. U kabelů, hadic a ostatních podobných výrobků totiž platí totéž, co pro průmyslové značení obecně. Záleží na tom, co potřebujete. Respektive na tom, co potřebuje kabel. 

Značení kabelů jako na běžícím páse

Kabely se nejčastěji značí pomocí technologie CIJ – aneb continuous ink-jet. Jednoznačnou výhodou technologie je, že dokáže kabely označit i při velmi vysokých rychlostech. Potřebným údaji se pak kabely opatřují doslova jako na běžícím páse. 

Jak už vás však nejspíš napadlo, u kabelů nejde jen o to, správně je označit. Výrobce musí také vyřešit, jak kabel “naporcovat” do správných délek a další úpravy. Při řešení podobných požadavků spolupracujeme se společností SENO, jejíž portfolio obsahuje i různé kabelové střihačky a krimpovací stroje. Výrobu kabelů, kabelových svazků či elektrických rozvaděčů tak společně umíme značně zrychlit a zjednodušit.  

Kam nemůže ink-jet, tam dáme laser

Co když se klient brání technologii ink-jet? Co když se inkoust z různých důvodů do výroby zkrátka nehodí? I s tím jsme se už setkali. V některých případech jsme zvolili pevnolátkový laser V-LASE green od společnosti Datalogic, který umožňuje popsat celou výrobní produci kabelů – nehledě na rozličné materiály a barvy. Některé materiály a výrobní postupy nabízí prostor také CO2 laseru. Řešení s libovolným laserem má ve srovnání ink-jetovými tiskárnami tu výhodu, že šetří provozní a servisní náklady. Musíte ovšem počítat s vyššími náklady na pořízení. 

Možností značení kabelů je zkrátka více. Vybrat správné řešení ale nepředstavuje v zásadě velký problém, pokud člověk ví, co má dělat. Stačí znát průměr, materiálové složení izolace a její barevnost, takt výrobní link, případně další technické požadavky. Pak už je vcelku hračka sestavit zařízení, které kabelům vyměří potřebnou délku a opatří je správným kvalitním popisem. 

Kabely se značením od Liftec 

Na tento článek jste nejspíš nenarazili náhodou. Potřebujete vaše kabely “nějak označit”? Navrhneme zařízení, které bude značení provádět dlouho, dobře a spolehlivě.

Račte se ozvat