Někdo to rád horké II: jak na značení ražbou 

Jak napovídá název, horká ražba nebo také hot stamping je lisování za tepla. Požadované údaje se při tomto druhu průmyslového značení vyrazí na produkt kovovým razníkem přes speciální pásku. Typicky se horkou ražbou značí pneumatiky, využít se však dají i jinde. Třeba pro jednoduché popisky spotřebního zboží. 

Horká ražba na plasty i papír

Škála toho, čím můžete výrobek nebo obal s pomocí horké ražby opatřit, je poněkud omezená. Nevytvoříte s ní složité kódy, značky ani loga. K vyznačení jednoduchých soustav písmen a čísel se však ražba používá léta a nějakou dobu si své “postavení” nejspíš ještě uchová. 

Je totiž jednak spolehlivá, jednak je značení ražbou takřka nezničitelné. Kovový razník se zahřívá až na teplotu 220 °C a produkty značí rychlostí 60 – 1000 kusů za minutu dle typu zařízení. Klientům nejčastěji dodáváme a model hpdSYSTEM magno, který snáší nepřetržitý každodenní provoz. Manipulace s přístrojem je snadná, nevyžaduje často a nákladnou údržbu, zato vyniká dlouhou životností. Se stávající linkou jej můžeme jednoduše propojit pomocí převodníku RS-232, ovládání pak funguje přes řídící jednotku nebo počítačový software hpdCONTROL. Modely nano a vario jsou v zásadě velmi podobné, odlišují se jen v zástavbových rozměrech, ve velikosti popisového pole a rychlosti tisku. 

Horká ražba a značení pneumatik 

Jak už jsme uvedli, horká ražba je známá jako technologie ke značení pneumatik. V takovém případě se používá model hpdSYSTEM moto, který byl vyvinutý na zakázku právě pro gumárenský průmysl a značí maximální rychlostí 60 kusů za minutu. Například veškerá produkce společnosti Continental z Otrokovic je značená právě tímto zařízením. 

Horká ražba se však dá použít i na plasty, kabely, dřevo, výjimečně i na papír. Navíc takřka libovolnou barvou, protože nabídka barevných fólií se neustále rozšiřuje. 

Ať už aktuálně řešíte horkou ražbu nebo jiný libovolný způsob průmyslového značení, rádi vám navrhneme řešení na míru. Zeptejte se nás na možnosti teď hned