Laserové stanice a bezpečnost práce

Jak je to vlastně s laserovými stanicemi z hlediska bezpečnosti jejich obsluhy? Laserové stanice, které se používají ke značení produktů, máme v naší nabídce o vlnových délkách od 322 nm v případě UV laseru, přes 1064 nm v případě fiber a DPSS laseru, až po 10 600 nm v případě CO2 laseru.

Pokud dojde k odrazu paprsku, mohou být laserové stanice pro jejich obsluhu nebezpečné. Jedná se zejména o možné nevratné poranění očí. Proto se ve spojitosti s lasery mluví o tzv. bezpečnostních třídách 1 – 4, přičemž každá z nich označuje míru nebezpečnosti v případě nechtěného odrazu paprsku.

I v dnešní době se lze setkat s lasery a stanicemi, nejčastěji z Číny, které toto riziko vůbec nezohledňují. Nemají ani žádnou bezpečnostní certifikaci a jejich provozovatelé se tak vystavují riziku nevratného poškození zraku z důvodu absence či nedostatečného krytování laseru či laserové stanice.

Nicméně lasery lze používat i v otevřené variantě za předpokladu používání správných OOPP a za předpokladu stavebně oddělených prostor k tomu určených. V opačném případě, aby člověk takový laser mohl používat například v kanceláři nebo otevřené výrobě, je třeba sáhnout po krytované variantě. Právě několik takových krytovaných stanic máme v našem portfoliu a ty bychom Vám v tomto článku rádi představili.

Laserové stanice Abmark Maxi

Abmark Maxi je největší z laserových stanic v portfoliu značek Macsa / Abmark.  Jedná se o samostatně stojící laserovou stanici určenou pro obsluhu v sedě i ve stoje. Model Maxi Z má v základní výbavě programovatelnou elektronickou osu Z a automatické dveře. Model Maxi XYZ zahrnuje další dvě osy pro programovatelný pohyb v ose X a Y. Plocha značení tak není omezena pouze popisovým polem čočky, ale je díky pohyblivým osám několikanásobně zvětšena.  

laserové stanice

Oba modely mají ergonomický držák pro počítač, na který lze umístit notebook nebo displej a klávesnici stolního počítače. Jako volitelnou možnost lze přidat rotační osu pro označování válcových předmětů po jejich obvodu. Stanice má také možnost otevíratelných bočnic pro značení nadrozměrných produktů. Díky tomu lze za příplatek objednat speciální klíč pro překlenutí bezpečnosti, díky kterému lze stanici provozovat v bezpečnostní třídě 1, i bezpečnostní třídě 4. Značit se tak dají i nadrozměrné produkty s otevřenými dveřmi. Toto je však umožněno pouze proškolené obsluze za předpokladu dodržení všech bezpečnostních předpisů. Stanice je ve standardu také vybavena otvory pro připojení odsávání.

Vnitřní prostory stanice jsou podsvícené LED světlem, a tak je možno sledovat právě probíhající značení skrze průhledné ochranné bezpečnostní sklo, které zvládne odfiltrovat případný odražený laserový paprsek. Obsluha je tak při značení v naprostém bezpečí.

Laserová stanice Abmark Midi

Abmark Midi je plně vybavená, středně velká stolní pracovní stanice pro laserové značení, která je navržena pro práci s lasery řad AB-F, AB-D a AB-HALO. Jedná se o střed celé modelové řady, přičemž tento model v sobě spojuje funkcionality většího modelu AB Maxi Z, v kompaktním balení.  V základní výbavě je k dispozici s programovatelnou osou Z a motorizovanými dveřmi. Dveře ve tvaru U umožňují neomezený přístup k vkládání a vykládání dílů. Pracovní stanice zahrnuje možnost instalace programovatelné rotační osy pro označování válcových komponent.

Za příplatek lze také jako u větší verze Maxi objednat speciální klíč pro překlenutí bezpečnosti, díky kterému lze stanici provozovat v bezpečnostní třídě 1, i bezpečnostní třídě 4. Značit tak je možné i nadrozměrné produkty s otevřenými dveřmi. Stanice je ve standardu také vybavena otvory pro připojení odsávání. 

Laserová stanice Abmark Mini

Abmark Mini je nejmenší z laserových stanic v naší nabídce. Jedná se o kompaktní stolní pracovní stanici pro laserové značení, která se vyznačuje kompatibilitou s většinou Abmark laserů.

Typicky se využívá ke značení menších dilů, případně různých výrobních štítků. V základní výbavě má motorizovanou Z osu ovládanou šipkami z čelního panelu. Přístup do stanice je zajištěn manuálními dvířkami otevíratelnými do strany. I pro tuto stanici lze objednat speciální klíč pro překlenutí bezpečnosti, díky kterému lze stanici provozovat v bezpečnostní třídě 1, i bezpečnostní třídě 4 a značit tak nadrozměrné produkty s otevřenými dveřmi. Stanice je ve standardu také vybavena otvory pro připojení odsávání. 

Přenos zpráv a integrace do podnikového IS

Všechny výše zmíněné laserové značící stanice jsou jednoduše integrovatelné do podnikového informačního systému. Zprávy do laseru jsou přenášeny buď přes USB nebo přes TCP/IP v závislosti na typu laseru, který je ve stanici integrován. Naši odborníci Vám rádi pomohou nastavit jak správné parametry pro laserové značení, tak také to, jak by měla zpráva vypadat, aby do ní bylo možné posílat proměnné z informačního systému.