Někdo to rád horké aneb kdy sáhnout po termotransferové tiskárně

Na jakém principu funguje termotransferová tiskárna, lze tak nějak odtušit z jejího názvu. K přenosu barvy z povětšinou černé barvící pásky se využívá vysokých teplot. Jde o jeden z levnějších způsobů průmyslového značení, proto se technologie používá napříč nejrůznějšími obory, od potravinářství přes automotive až po stavebnictví. 

“Zručná” termotransferová tiskárna   

Termotransferový tisk vymysleli zhruba před padesáti lety Japonci. Od té doby se samozřejmě mnoho věcí ohledně této technologie změnilo. Ať už se bavíme o kvalitě a rychlosti tisku, samotných tiskáren nebo materiálů na potisk. 

V průběhu let, ruku v ruce s všudypřítomným důrazem na výkon a efektivitu, se vyvíjely také požadavky na proveditelnost tisku v nejrůznějších výrobních podmínkách. Zvyšovala se rychlost, ladil takt výrobní linky i různé varianty umístění potisku. 

Bývaly doby, kdy se etikety lepily všemožně složitě ručně. Dnes už zvládnou aplikovat etikety nejrůznějších velikostí na rozmanitou řadu produktů automatické aplikátory, které tak jednak šetří manuální práci, jednak celý proces značně urychlují. 

Termotransfer vs. termotisk 

Čas od času někdo mylně považuje termotransferovou tiskárnu a termotisk za jedno a totéž. Chyba lávky. Obě technologie využívají k potisku takzvanou tiskovou hlavu, obě pracují za vyšších teplot, existují dokonce tiskárny, které dle výběru uživatele umí termotransfer i termotisk. Ve skutečnosti však jde o dvě rozdílné varianty průmyslového značení. 

Termotisk nevyužívá termotransferovou pásku a tištěný obraz vzniká přímo ve struktuře materiálu, vyžaduje proto speciální termocitlivé etikety. Provozní náklady jsou sice nižší, na druhé straně je tento druh potisku náchylný na světlo, teplo i mechanické poškození. Životnost tiskové hlavy termotisku je v závislosti na způsobu používání a kvalitě používaného materiálů o čtvrtinu až polovinu kratší než u termotransferové tiskárny. Termotisk navíc platí vzhledem ke složení povrchu termocitlivých etiket za méně ekologickou variantu. Sečteno a podtrženo, při výběru je vždy důležité brát ohled na poměr ceny a výkonu. 

Potřebujete tiskárnu a nevíte si s výběrem rady? Nechte si poradit od nás. Realizace na míru potřebám klienta je naše doména. Dejte nám vědět