Pracovník na 24/7 aneb jak pracuje dnešní robot

Skutečný zlatý věk je teprve čeká, nepochybně však zažívají rozmach. Řeč je tentokrát o robotech, robotických pracovištích a dalších typech automatizace výrobních procesů. Kde všude dnes může robot nahradit člověka? Proč máme “nejradši” roboty Kuka? A hrozí, že roboty vezmou lidem práci?  

Kam nemůže člověk, tam musí robot 

Robot je neúnavný, dokáže pracovat takřka nepřetržitě, navíc s bezchybnou a přesnou opakovatelností. S dobou je třeba držet krok, implementací robota je navíc často možné vyřešit problémy s nedostatkem lidské pracovní síly. Proto v posledních letech poptávka po robotických pracovištích stoupá. 

“Samy” dnes, v takzvané éře Industry 4.0, mohou fungovat třeba: 

  • samostatné svařovací buňky i celé svařovací linky
  • montážní buňky, kde roboty zvládají i činnosti jako šroubování, lepení nebo dávkování
  • měřící a kontrolní buňky
  • paletizace nebo bin-picking

V Liftecu spolupracujeme s jedním ze světových lídrů na trhu robotické automatizace, společností KUKA Robotics. Díky jejich i vlastním dlouholetým zkušenostem jsme schopni vymyslet a sestavit efektivní a ekonomicky smysluplná řešení. Realizaci robotických pracovišť i automatizaci výrobních procesů zvládáme od A do Z. V první fázi hodnotíme potřeby a požadavky zákazníka, navrhujeme koncepci a předkládáme rozpočet. Následuje optimalizace robotického pracoviště, poslední ladění detailů, dodání, instalace a zaškolení obsluhy. Samozřejmostí jsou i následný servis a podpora. 

Průmysl budoucnosti – s roboty a bez lidí? 

Ačkoliv jsou dnešní technologie do jisté míry autonomní, člověka z výrobního procesu vyloučit nelze. Při plánování je proto třeba dbát také na bezpečnostní hledisko. A to především u kolaborativních robotů, které přímo sdílí pracovní prostor s lidmi.

Chcete funkční a bezpečné robotické pracoviště? Jsme tu pro vás, dejte nám vědět