Mikroúderové značení představuje spolu s laserem nepochybně nejatraktivnější značící technologii. Výsledky mikroúderových přístrojů jsou na pohled velmi efektní a i samotný přístroj zaujme principem, na kterém funguje. Navíc se jedná o takřka nezničitelné značení. Z povrchu jej zkrátka jen tak nedostanete.
Mikroúder nebo rydlo?
Průmyslové zařízení využívá ke značení povrchů hrot a stlačený vzduch. Tedy pokud hovoříme o pneumatické verzi mikroúderu, která je spolehlivější než elektromagnetická varianta. Pomocí stlačeného vzduchu vytlačí hrotem do povrchu jednotlivé mikrobody, zcela přesně zaměřené mikrobody, které dohromady tvoří požadovaný tvar. K vtlačování dochází s vysokou intenzitou a frekvencí. Škála alfanumerických znaků, tvarů, obrázků či 2D kódů, kterou lze s mikroúderem vytvořit, je takřka neomezená.
Na podobném principu staví také méně známý rycí systém. Využívá ovšem jiný hrot a menší tlak vzduchu. A jak vyplývá z názvu – nevytlačuje, ryje. Paleta znaků a tvarů, kterými lze povrch opatřit, je u mikroúderu i rycího systému shodná.
Kde se s mikroúderem setkáte
V případě mikroúderu hovoříme o takzvaném kontaktním značení, které je trvalé a takřka nezničitelné. Lze jej dokonce i přebarvit nebo přelakovat, a přesto zůstává spolehlivě čitelné. To je u kovových povrchů, které zpravidla vyžadují další chemické ošetření, velká výhoda.
Velikost znaků, které můžete s pomocí mikroúderu vytvořit, se pohybuje od půl milimetru do dvou centimetrů. Obě zařízení se používají především ke značení ocelových plechů, ale i jiných kovových nebo plastových dílů, u některých aplikací dokonce i ke značení dřeva nebo skla. Jak vyplývá z výše uvedeného popisu principu mikroúderu, aplikace nevyžadují, na rozdíl třeba od některých tiskáren, žádný spotřební materiál a lze je zapojit takřka do jakékoliv výrobní linky.
Jaký je tedy rozdíl mezi mikroúderem a rycím systémem? Podle čeho se má zájemce o jednu či druhou technologii rozhodovat?
Ve srovnání s mikroúderem jsou rycí zařízení při provozu výrazně tišší. Naopak mikroúderové přístroje pořídíte levněji než rycí. Navíc je můžete používat i při manuálním způsobu značení takzvanou pistolovou ruční verzí.
Jako u každé dlouhodobé investice, výběr ideálního řešení se odvíjí od zhodnocení vašich podmínek, požadavků a potřeb. Pokud hledáte ideální variantu značení tvrdých povrchů, ozvěte se nám. Spolehlivě najdeme nejlepší řešení.
Zpětný odkaz: Rozumějte mikroúderu: stručný přehled “nejtvrdšího” značení | LIFTEC