Nejznámější podobu šifrování alfanumerických informací představuje nejspíš kód čárový. Kdo by jej neznal. Vždyť se vyskytuje na drtivé většině libovolného spotřebního zboží. Na popularitě v posledních letech získává další černobílý kód – QR kód. Alespoň si to tedy většina laické veřejnosti myslí. S QR kódem to však není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Není QR kód jako “QR” kód
Pokud se uživateli nechce vypisovat adresa stránky, naskenuje kód a vmžiku se ocitne na inzerovaném webu. Nebo během pár sekund získá velké množství dat a informací, které by se na pár čtverečních centimetrů – což odpovídá rozměrům kódu – nikdy nemohlo podařit vtěsnat. Takzvané 2D kódy jsou velmi pohodlnou a spolehlivou cestou uchování a předání nejrůznějších alfanumerických údajů. Se získáváním dat nebývá problém, protože čtečky už mezi lidmi stihly zdomácnět.
Stejně jako souhrnné označení “QR kód” pro všechny dvourozměrné černobílé kódy, které je ve skutečnosti chybné. Správně rozlišujeme dva typy, a sice již zmíněný a podstatně známější QR kód a takzvaný DataMatrix Code, pro který se používá zkratka DMC.
Zdánlivě jsou si velmi podobné, přesto se liší. Vzhledem, v provedení i funkčností.
DMC: méně místa, méně informací. Ale…
QR kód a DMC rozpoznáte snadno. Charakterickým znakem QR kódu jsou tři soustředné čtverce ve třech rozích symbolu. Pokud tam nejsou, máte co do činění s DMC.
DMC kód umožňuje kódovat 2335 alfanumerických dat, QR kód až 4296. Co do objemu kódovatelných dat, má QR kód zdánlivě jasnou převahu. Zároveň však platí, že při stejném objemu kódovaných dat zabírá DMC kód výrazně menší plochu než QR kód a je díky opakování datových sekvencí čitelný i ve chvíli, kdy až 30 % kódu z různých důvodů chybí nebo je poškozeno. Navíc může mít i obdélníkovou podobu, která je pro značení některých typů výrobku vhodnější.
Velmi zjednodušeně můžete říct, že QR kód se hodí a většinou se i používá k marketingovým účelům, protože umožňuje kódovat URL adresy libovolné webové stránky, případně k přenosu nestandardních datových formátů. Kde však nejsou tyhle “vychytávky” potřeba, tam velmi spolehlivě zastoupí DMC.
Asi nejrozšířenější je DMC kód ve zdravotnictví, farmacii a automobilovém průmyslu, přičemž nejčastěji se značí pomocí laseru, případně mikroúderem. DMC kód je možné vyznačit i za pomoci ink-jetu a termotransferové tiskárny na etikety. Ve spoustě firem však značení na etikety nahradilo laserové značení, čímž odpadly náklady na spotřební materiál.
Řešíte sami aktuálně kódy? Ozvěte se nám, najdeme řešení za vás.
Zpětný odkaz: Nová perspektiva: co všechno “uvidíte” se strojovým viděním | LIFTEC
Zpětný odkaz: Výrobní štítky pro fajnšmekry: dobrý stroj zasluhuje dobrou známku | LIFTEC
Zpětný odkaz: Co nejspíš nevíte o čárových kódech | LIFTEC